Foto-Film tanca el Festimatge lliurant els premis dels Torretes de fotografia i curtmetratges

  • Josep Maria Colomer ha rebut la medalla d'or de Foto-Film a la millor col·lecció de festes catalanes
2022-04-24T14:39:29+01:0024/04/2022|

El Festimatge tanca la seva dissetena edició després de mostrar més d’una vintena d’exposicions de fotografia i un munt de curtmetratges, tant professionals com amateurs. També ha celebrat el Centenari del Cinema 9,5mm projectant films en el format de cinema més antic del món. Foto-Film Calella ha tancat l’edició amb el lliurament de premis dels Trofeu Torretes tant a autors nacionals com internacionals, d’arreu del món.

S’han rebut gairebé 3.000 fotografies i 620 curtmetratges, fet que el converteix en un festival de prestigi. Tot i així, la pandèmia i la dificultat de relleu generacional a Foto-Film ha portat al seu president, Xavier Rigola, a fer un crit d’alerta de la continuïtat del Festival de la Imatge de Calella.

Aquests són tots els premiats de l’edició d’enguany del Festimatge.

Premis del 28è Trofeu Torretes de Curtmetratges

  • Premi d’Honor del Trofeu Torretes al Millor Curtmetratge del Certamen per “Heurtebeise”, d’Elisa Torres i Octavio Guerra
  • Premi Ciutat de Calella al Millor Curtmetratge d’un realitzador calellenc o que tracti sobre Calella per “Corriols de llegenda”, de Sergi i Joan Ferrer
  • Trofeu al Millor Curtmetratge d’Animació Professional per “Les larmes de la seine”, de Yanis Belaid
  • Trofeu al Millor Reportatge – Documental Professional per “Kambana”, de Samuel Pastor
  • Trofeu al Millor Curtmetratge de Ficció Professional per “Sorda”, de Núria Muñoz i Eva Libertad
  • Trofeu al Millor Curtmetratge Amateur en Català per “Llana Negra”, d’Elisabet Terri
  • Trofeu al Millor Curtmetratge d’Animació Amateur per “Los patos”, d’Ángela Larregui
  • Trofeu al Millor Reportatge – Documental Amateur per “España contra el átomo”, de Sergio Cabezudo
  • Trofeu al Millor Curtmetratge de Ficció Amateur per “La abuela”, de M. Carmen Panadero
  • Premi “Ales” a la Millor Fotografia per Romain et Thibault Lafargue, per “Entre les tombes”
  • Premi “Ales” a la Millor Interpretació per Javier Collado, per “Como cualquier otro”
  • Premi “Ales” a la Millor Direcció per Naid Bashir, per “Un mar Muerto”
  • Premi “Ales” al Millor Guió per Gonzalo Tejedor i Imanol Ruiz de Lara, per “17 minutos con Nora”

Premis del 46è Trofeu Torretes de Fotografia

  • Premi d’Honor del Trofeu Torretes per Jozef de Fraine
  • Pin Azul de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Lourdes Gómez
  • Trofeu Foto-Film Calella al millor autor de la secció Monocrom per Hoang Long Ly
  • Trofeu Foto-Film Calella al millor autor de la secció Color per Jie Zhang
  • Trofeu Foto-Film Calella al millor autor de la secció Mar per Yves Guenot
  • Medalla d’or de la secció Monocrom de la FIAP per Yanyu Huang per “Waiting”
  • Medalla d’or de la secció Monocrom de GPU per David Wheeler per “The Engineer”
  • Medalla d’or de la secció Monocrom d’ISF per Ahmed Mohamed Hassan per “Five Fingers BW”
  • Medalla d’or de la secció Monocrom CEF per Hoang Long Ly per “Landing”
  • Medalla d’or de la secció Monocrom FAF per David Greer per “Bad attitude”
  • Medalla d’or de la secció Monocrom FLF per Toni Barbany Bosch per “tasses-ou”
  • Medalla d’or de la secció Monocrom de Foto-Film Calella per Jozef de Fraine per “Net gemist”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Pilar Garcia Pitarch per “Musculoso”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Zhizhou Jiang per “Bond with mountain village”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Joan Gil Raga per “What a look”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom GPU per Françoise Morio per “Ie quincallier”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom GPU per Txema Lacunza Nasterra per “Salto de pértiga y diagonal”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom GPU per Xiancheng Xu per “Purse Seine”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom GPU per Mike Woodman per “Joss & Her Smokey”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom de Foto-Film Calella per Toni Barbany Bosch per “tasses-ou”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom de Foto-Film Calella per Jie Zhang per “Fish”
  • Menció d’Honor de la secció Monocrom de Foto-Film Calella per Florentino Molero Gutiérrez per “Todos para uno”
  • Medalla d’or de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per José Díez de los Ríos López per “Mirada insubmisa”
  • Medalla d’or de la secció Color GPU per Diego Pedra Benzal per “Fantasia urbana”
  • Medalla d’or de la secció Color ISF per Jie Zhang per “Ustening”
  • Medalla d’or de la secció Color CEF per Olav Inge Alfheim per “Rainbow Pano”
  • Medalla d’or de la secció Color FAF per Zhizhou Jiang per “Consonance”
  • Medalla d’or de la secció Color FLF per Ahmed Mohamed Hassan per “Blue Fingers”
  • Medalla d’or de la secció Color de Foto-Film Calella per Jesús M. García Flores per “Ice Cave”
  • Menció d’Honor de la secció Color de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Àngels Solanes per “La Baldufa”
  • Menció d’Honor de la secció Color de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Jozef De Fraine per “Face to Face”
  • Menció d’Honor de la secció Color de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Ramon Vaquero Aldazabal per “Upside Down”
  • Menció d’Honor de la secció Color de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Manel Puigcerver Olivan per “Ha nascut una estrella”
  • Menció d’Honor de la secció Color de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Jose Ramon Luna de la Ossa per “Tempestades”
  • Menció d’Honor de la secció Color GPU per Felix Urrutia Uriarte per “Bikote”
  • Menció d’Honor de la secció Color GPU per Marie-Thérèse Boisset per “Surfeur”
  • Menció d’Honor de la secció Color GPU per Rossend Ribas Orlach per “B-Color 004”
  • Menció d’Honor de la secció Color GPU per Cristian Donos per “Dream”
  • Medalla d’or de Foto-Film Calella de la secció Color per Gorka Elarre Sastre per “Mala sombra”
  • Medalla de plata de Foto-Film Calella de la secció Color per David Wheeler per “Rust and Skin”
  • Medalla de bronze de Foto-Film Calella de la secció Color per David Bou Garcia per “Globus trencat”
  • Medalla d’or de la secció Mar de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Jean-Claude Bertin per “Pilote de Seine”
  • Medalla d’or de la secció Mar de la GPU per Shoeb Faruquee per “Beach Football”
  • Medalla d’or de la secció Mar de la ISF per Yves Guenot per “Case à Clowns”
  • Medalla d’or de la secció Mar de la CEF per Jozef De Fraine per “Geel Geweld”
  • Medalla d’or de la secció Mar de la FAF per Carles Solinis Camauch per “Bufadero”
  • Medalla d’or de la secció Mar de la FLF per Philippe Egea per “Tu divagues”
  • Medalla d’or de la secció Mar de Foto-Film Calella per Raimon Moreno Hidalgo per “Deva luchando contra el mar”
  • Menció d’Honor de la secció Mar de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per Lorenzo Di Candia per “Allevamento pesci”
  • Menció d’Honor de la secció Mar de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per José Agustín Gurruchaga Garagarza per “Día de playa”
  • Menció d’Honor de la secció Mar de la Federació Internacional d’Art Fotogràfic (FIAP) per José Miguel Grandal López per “Sola ante el peligro”
  • Menció d’Honor de la secció Mar de la GPU per Cristian Donos per “Surfing no 41”
  • Menció d’Honor de la secció Mar de la GPU per Jesús M. García Flores per “Isla Pancha”
  • Menció d’Honor de la secció Mar de la GPU per Txema Lacunza Nasterra per “Hora rosa y barca hundida”
  • Menció d’Honor de la secció Mar de la GPU per Luigi de Rosa per “Virata”
  • Menció d’Honor de la secció Mar de la GPU per José Ramón Luna de la Ossa per “Cartas de arena y sal 2”
  • Medalla d’or de la secció Mar de Foto-Film Calella per Wu Zhendong per “Water Spirit”
  • Medalla de plata de la secció Mar de Foto-Film Calella per Rossend Ribas Orlach per “C-Color Mar 002”
  • Medalla de bronze de la secció Mar de Foto-Film Calella per Trinley Paris per “Au fond des mers”
  • Medalla d’or de Foto-Film Calella a la Millor Col·lecció per Josep Maria Colomer Mir per “Gent de cobla”
  • Medalla de plata de Foto-Film Calella a la Millor Col·lecció per Joan Carles Lizanos Garcia per “Capgrossos”
  • Medalla de bronze de Foto-Film Calella a la Millor Col·lecció per Miguel Rodríguez Martínez per “Gegants Solsona”
  • Medalla d’or de Foto-Film Calella d’Obres Soltes per Francesc Alasà Puig per “Trobada de Catifaires 2021-5”
  • Medalla de plata de Foto-Film Calella d’Obres Soltes per Lluís Cuminal Mollers per “Núvia Arbúcies”
  • Medalla de bronze de Foto-Film Calella d’Obres Soltes per Txema Lacunza Nasterra per “La mirada del Capgrós Sabadell”
  • Medalla d’or de CEF d’Obres Soltes per Quim Bigas Quintana per “Setmana Santa Sant Feliu de Guíxols”
  • Medalla de plata de CEF d’Obres Soles per Raimon Moreno Hidalgo per “Patum Vilanova i la Geltrú”
  • Medalla de bronze de CEF d’Obres Soltes per Pablo M. Ntutumu Rodríguez per “Correbous a Vidrreres”
  • Premi Especial per gentilesa de FotoK per Luis Oliván Tenorio
  • Premi Especial per gentilesa de FotoK per Juan Francisco Palmer
  • Premi Especial per gentilesa de Canson Infinity per Julio Fuentes

Comparteix el contingut!

Go to Top